Herní situace
Volný hod
Míč se dostává do hry ve prospěch týmu, jehož hráč byl faulovaný. Hráč rozehrává míč z místa přestupku. Všichni hráči musí mít možnost vidět míč ve chvíli, kdy opouští ruku hráče rozehrávajícího volný hod. Míč je ve hře ihned, jakmile opustí ruku rozehrávajícího hráče.
Trestný hod - penalta
Rozhodčí nařizuje trestný hod v případě velkého faulu bránícího hráče v pětimetrové zóně. Hod může provést kterýkoliv hráč útočícího týmu s vyjímkou brankáře. Při pokutovém hodu musí všichni hráči opustit pětimetrové území a musí být nejméně 2 metry od střílejícího hráče. Střílející hráč po zapískání rozhodčím okamžitě střílí na bránu s cílem vstřelit gól. Pokud se míč odrazí od tyčky nebo břevna a nebo jej brankář vyrazí, zůstává míč ve hře a bez přerušení hra pokračuje.
Přesilová hra
Během přesilovky, ke které dochází v důsledku vyloučaní soupeřova hráče, se čtyři hráči útočícího týmu rozmístí na dvojmetrové linii - dva před brankářem v úrovni brankových tyčí a dva hríči na křídlech. Zbylí dva hráči jsou obvykle na pětimetrové linii v úrovni brankových tyčí. Na křídlech jsou většinou nejlepší nahrávači a hráči přímo před brankou jsou nejlepší střelci týmu.
Oslabení
Při oslabení bránící tým rozmístí na dvoumetrové linii tři hráče tak, aby byli mezi čtyřmi útočícími hráči a vlastní bránou. Zbylí dva hráči se zpravidla zaměřují na pravděpodobné střelce a blokují jejich střely.
Vedení míče
Hráč plave se střídavým zvedáním ruk a tlačí před sebou míč. Zároveň brání míč před hráči soupeře, kteří se jej snaží zmocnit. Tělo může používat i jako hradbu mezi míčem a soupeřovým hráčem až do doby, kdy může přihrát některému ze spoluhráčů.
Běžné fauly
Ve vodním póle existují dva druhy faulů - běžné a velké. Jejich následkem jsou různé tresty. Za běžný faul se považuje běžné porušení pravidel, které musí být potrestané udělením volného hodu proti družstvu, jehož hráč se provinil. Za obyčejný faul se považuje stání na dně bazénu, držení míče pod vodou, úder míče sevřenou pěstí, dotýkání se míče oběma rukama, záměrné překážení, bránění, tlačení a odtláčení se od soupeře, zdržování se v zakázaném dvojmetrovém území, zdržování přihrávky při volném, rohovém a pokutovém hodu, držení míče déle než 30s.
Velké fauly
Jakákoliv úmyslná fyzická akce proti soupeři anebo jiným osobám, jakýkoliv projev nesportovního chování se považuje za velký přestupek proti pravidlům, tedy za velký faul. Důsledkem velkého faulu je volný hod nebo trestný hod podle místa přestupku. Velké chyby proti hráčům soupeře se počítají jako osobní chyby a trestem za osobní chybu je 20-ti sekundové vyloučení provinilce. Když hráč nasbírá tři osobní chyby, je natrvalo vyloučený ze zápasu. Nahradník za vyloučeného hráče, nebo vyloučený hráč, může nastoupit do hry po uplynutí 20s mimo případu, když jeho tým během oslabení dostane gól. V tom případě může nastoupit ještě před vypršením jeho trestu. Za velký faul se považuje bránění provedení volného hodu, hraní a blokování dvěma rukama, záměrné šplíchání vody do tváře protihráče, držení, tahání a potápění protihráče, úmyslné kopnutí a úder soupeře, nesportovní chování a brutalita.